A légnyomás nélküli abroncsok leválthatják a hagyományos autógumikat, ezzel elkerülve az esetleges defekteket és nem utolsó sorban a környezetszennyezést.

Évek óta röppennek fel hírek, hogy különböző gyártók hamarosan piacra dobják saját levegőmentes abroncsaikat, de eddig ez nem terjedt el a személyautók piacán. A helyzet a következő évtizedben változhat: a Michelin és a General Motors közösen teszteli a francia gumigyártó legújabb, légnyomás nélküli abroncsát. A Michelin korábban, 2005-ben már próbálkozott ilyen felépítésű kerékkel, de akkor azokat munkagépekhez tervezték, ahol a sebesség nem fontos tényező.

A munkagépeknél használt megoldással szemben a felni és a futófelület közötti rész is gumiból készül, melyet gyantával és üvegszállal erősítenek meg. A futófelület a hagyományos abroncsokéra hasonlít, viszont a környezetvédelem jegyében használt gumikból készítik 3D nyomtató segítségével. A mérnökök bizakodóak, szerintük nincs olyan tényező, ami miatt az abroncs ne lenne alkalmas közúti használatra, legyen szó bármilyen gépjárműről.

Évente 200 millió abroncs kerül kidobásra defekt és egyéb sérülés miatt, ez pedig károsítja a környezetet. Az Uptis fantázianevű abronccsal ez most megváltozhat, ugyanis ennek a guminak a legnagyobb előnye az, hogy sokkal nagyobb ellenállást tanúsít a mechanikai hatások ellen. Fontos lehet az is, hogy ha az autókból kikerül a pótkerék/defektjavító készlet, akkor csökkenne az autók menetkész tömege, ami szintén pozitív hatást gyakorolna a környezetre.

(forrás és fotók)